My Organic $112 Grocery Trip and Weekly Menu Plan

This weekend we watched a documentary called ” Farmageddon.”  We have watched a few different documentaries on our food in the U.S.  In College I took a Food & Nutrition Class, it changed my life. Not only was it one of my hardest classes it was an eye opener.

In College I loved the $1  Fried Chicken and mashed potatoes frozen meal at Aldi’s. I don’t think they carry it anymore. My professor asked us to pick out a T.V. dinner like that and recreate it at home. Bring in our recipes and compare the ingredients. It was shocking. I could make things myself without all the things  I couldn’t pronounce. This was back in 2009. I believe that more people are asking themselves the same question. Why is this in my food?

My husband has Type 1 Diabetes. This is a big reason why I  cut back on our processed foods. Convenience now screams at me with having a family of four to feed.  Oh how bad could it  be? That’s what I ask myself often.

My generation has information overload. We wonder about something and we can access the information in an instant. Many times I  get information overload with food choices.

So I give my worries to God and then make the changes that we are able to right now in this moment. This is tough especially doing the deals on Food that is so cheap. Like the Hamburger Helper this  week at Tops. It’s so cheap, but turn it over look at those ingredients? You could make that same dish at home here even.

We are starting a new adventure this week. We are building a chicken coop. We attempted one last year and got lazy and made it into a sandbox instead.

So I wrestle with today how much processed food is ok? Is all processed food bad? What are your thoughts? Share them with us below!

And it’s my almost all Organic/Natural items. Google doesn’t like your titles too long. 

I am sure you are! Let’s get to it!

Bjs weekly grocery shopping trip

BJ’s Wholesale Club Grocery Shopping Trip:

Wellsley Farms All Natural Farmers Garden mix 2.5 lbs- $6.99

Used a $1.50/1 BJs coupon

 

Wellsley Farms Organic Sweet Corn 4 lbs.- $6.49

Applegate Turkey 14 oz. $7.99

Applegate Uncured Ham 14 oz. $7.99

 

Ground Flaxseed NON GMO 4 lbs. $6.99

There is a clipless coupon for $2 off

 

Earth’s Pride all natural Trail Mix 1.75 lbs. $9.99

I love this one because it has dark chocolate in it and the ingredients are minimal compared to the BJ’s brand one.

 

Kashi Organic Granola Bars 24 ct. $9.99

I like to buy this one with a coupon too but my husband always has these on him at work in case of a low blood sugar so I splurged getting organic. 

 

Wyman’s All Natural Kale and Berries Blend 3 lbs. $8.49 ( I usually try to make this last until BJ’s store coupon came out but we did lots of smoothies and my daughter loves the cherries just frozen!

 

Alexia Non GMO Fries 4 lb. bag $7.99

Clipless coupon for $2 off

 

Wellsley Farms Cashews 38 oz. $11.99

 

Choboni Greek Yogurt 38 oz. $5.19

 

King Arthur Flour 10 lbs. $6.99

 

Healthy Helpings all natural animal crackers 2 lbs. 13 oz. $4.99

 

12 pk. Freshly Baked Crossiants $5.99

Had a $1 off BJs coupon

 

Final Price: $101.56- WHOA! I don’t see this price this high often!

But these items will last more than a week!

Than we headed over to Tops.

tops shopping trip for the week

 

 My Tops Markets Grocery Shopping Trip:

1 bunch of Bananas- $1.27

Redeem $0.25/1 Bananas Checkout 51 app

 

2 Scott Natural Wipes- $1.67

Use the $0.75/2 printable coupon doubled here 

 

2- Betty Crocker Cake Mix $2

 I usually never buy this. I bought it for my daughter’s 4th birthday it was SOO good and my husband’s birthday is coming up. I know the ingredients are not great…one of those moments when I struggle with how bad is it?

Used the $0.75/2 printable coupon doubled here

 

2 Cheez-Its $6

Use two $0.70/1 printable coupons doubled here

Receive a free can of pringles when you buy two Cheez-its. – We haven’t had pringles in years… so is eating all this processed food ok sometimes? I don’t know yet on this journey of ours! 

2 Foxy Romaine Hearts B1G1 $3.99

Final Price: $10.80

OUR TOTAL SPENT THIS WEEK: $112.36- But Last week were were under budget by $30. This week I am over but these items will last us a couple weeks. So I’m right on Target when I figure that I want to spend $260 a month on groceries.

 

Here’s our meal menu choices:

 

BREAKFAST-

Toast

cereal

bananas with peanut butter

whole wheat pancakes

 

LUNCH

Meat sandwiches

Salads

smoothies

whatever snacks are in the cupboard.

 

DINNER

Romaine Salads with Chicken Strips

Venison & Pulled Pork Sandwiches ( This is leftover in freezer) with a frozen veggies

Pasta Primavera

Venison Burgers and Fries

Barley Veggie Soup with Homemade sourdough bread

Tomato Basil Quiche.

Is all processed food bad? What are your thoughts? How do you afford organic items for your family?
Share them with us below!

Total Comments (17)

  1. Amy Ngai April 12, 2015
    • Tasia April 12, 2015
  2. Shann April 10, 2015
  3. Stacey March 27, 2015
  4. Nance Biswas March 25, 2015
  5. Camesha March 25, 2015
    • bataviasbest March 25, 2015
  6. Sasha March 24, 2015
    • bataviasbest March 24, 2015
  7. Amy March 24, 2015
    • bataviasbest March 24, 2015
  8. Rach D March 24, 2015
    • bataviasbest March 24, 2015
  9. Chris Carter March 24, 2015
  10. Ashley Prendergast March 24, 2015
  11. Kate @KateMovingForward March 24, 2015
    • bataviasbest March 24, 2015

Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE