My Weekly Grocery Trip: $65.83 for a family of 4 with meal menu

If you missed my Tops Vs. Aldi post it has inspired me along with the posts by Gretchen at Money Saving Mom to start to track my own weekly grocery trips.

4 years ago I did this every week and put in all my savings, coupons and such. I stayed on track In the last year I kept my ideal number in my head but I feel like I’m always going back to the store for a deal.

So this year my goal is to continue saving money on my groceries but also planning my weekly meals and getting my groceries in the beginning of the week. I will also try to use the meat I have in my freezer. I have lots of venison that I want to use more of.

We can help each other and hopefully inspire one another and I can hold myself more accountable to my grocery budget.

 

*Just a note that I will base my weekly menu’s off items I have and try to use meat I have unless it is a great sale price!

 

My Aldi Grocery Trip

 

ALDI

1- Cauliflower $2.79

1- Grape Tomatoes $0.99 Used $0.25/1 Checkout 51 offer- $0.74

1- Salted lb. Butter- $2.89

1- Center Cut Bacon $3.69

2- All Natural Ham-$5.98

2- Organic Barbecue Chips- $3.98

2- Organic cans of Black Beans- $1.58

3- Cans of Chunk Tuna- $1.95

1- Bottle of Ranch Dressing- $1.29

1- Organic Soymilk-$2.29 ( for myself and daughter but it was our first time trying this and we prefer the Almond Milk.. she doesn’t like it so this is a bummer)

1- Salsa Con Queso- $1.99

1- Cocktail Sausages-$1.99

*Note meat and a couple other items in this list is for Super Bowl Party.

Total: $31.54

I have to say I haven’t been shopping to Aldi in a couple weeks and I left there feeling like it was expensive because I have been getting such good deals at Tops.

 

Tops Weekly Grocery Trip

 

TOPS MARKETS

2 Organic Full Circle Tortilla Chips- Paid FREE

3 Organic Pops-  Paid $4.50 – This was unexpected but they are normally $5.99 and on clearance than I used the $2 off a $10 Tops Organic Purchase coupon. 

4- Guacamole’s- Paid $2.58 or $0.65 each. Used 2 $1/1 printable coupons here

2- Guacamole’s- Paid $$2.29 or $1.15 each- Used the $0.50/1 printable here

1- 3 lb. bag of Gala Apples $3.99

4.63 lbs. of Fresh Chicken Breasts- Paid $9.21 or $1.99/lb.

2- Keebler Fudge Stripe Red Velvet Cookies- Paid- $1.20 or $0.60 each- Used 2 $0.70/1 printable coupons here

3- Philly Cream Cheese- Paid $2 or $0.67 each- Used 3 $0.50/1 printable coupons here(NLA that was a quick one)

1- Top 32 oz.Strawberry Yogurt  Paid $2.69( Just a note we got the Walmart Strawberry Yogurt and Tops is much tastier. Has no artificial ingredients and no chunks of strawberries the girls did not like that!)

1- So Delicious Coconut Hazelnut Creamer-Paid $1- Used the $1/1 printable couponhere

2- Del monte No Sugar Added Fruit Cups- Paid $1.58 or $0.79 each- Used 2 $0.75/1 printable coupons here

2- Town House Crackers- Paid FREE! Used 2 $1/1 printable coupons here ( requires 850 pts each) Used 2 Dollar Doublers 

I earned 152 gas points so if you figure in gas savings at $3 on 30 gallons which is maximum you can take that’s $3.

So $31.04 or $1.30 an item!! 

Not Pictured: 2 Gallons of Skim Milk from Walmart- $5.58 ( $2.79 each)

 

My Total Spent on groceries this week is $68.58– More than what I spent last week at only $34 but I also bought meat! 

So my goal is next week to spend way less. We will see!

Here are our Menu Choices for the week:

BREAKFAST– Cereal, Left over homemade waffles, Home made Honey Wheat Bagels with cream cheese, Egg Sandwiches.

LUNCH/SNACKS– Ham Sandwiches, Left over pizza, Carrots and dip, Left over sphaghetti, Smoothies. Apples n peanut butter, Yogurt, Bananas( I have been getting the Wyman’s Cherries, Strawberries, Blueberries and Kale mix from BJ’s works great! 3 lbs for $6.99 I believe they do have coupons occasionally for this too!)

DINNER

Bacon Lettuce Tomato Sandwiches

Homemade Sphaghetti Sauce with Italian Sausage and whole wheat noodles and home made garlic bread

Lemon Baked Chicken with Brocolli Rice Au Gratin

Kale and Cheese Egg Bake. I’ll just throw things together kind of dish. I may make a crust I may not. Oh I do have those pre-made pie crusts!( I get the bags of Kale at BJ’s for $1.99 and than freeze it.)

Fried Venison with Roasted Cauliflower and Carrots

Potato Soup- gotta use up my potatoes from last week ( I’ll think of a side that day with whatever we have)

Bacon Venison Burgers with Fries

Superbowl Muchy Food: Smokies in sauce, pizza,  Use up rest of Chicken for Boneless wings, chips, Gaucamole Bean dip.

 

I used to have a weekly grocery budget of $50 but now that my youngest daughter is eating more I don’t know if that is achievable. So I am going to say $65 Ha we will see! 

What is your weekly goal for your family size? Is this an unrealistic budget?

 

 

Total Comments (12)

  1. Sarah February 1, 2015
    • bataviasbest February 2, 2015
  2. Victoria Mininger January 29, 2015
    • bataviasbest January 29, 2015
  3. KC January 28, 2015
    • bataviasbest January 29, 2015
  4. Linda Morales January 28, 2015
    • bataviasbest January 28, 2015
  5. Mary Collins January 27, 2015
    • bataviasbest January 27, 2015
  6. Bonnie Lyn Smith January 27, 2015
    • bataviasbest January 27, 2015

Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE